fbpx CzechEnglish
loading

Nepotřebné mobily nachází své místo v chytrých nádobách

Pustili jsme se do potřebného řešení pro nepotřebné mobily.

Neziskový projekt REMOBIL se zabývá ochranou životního prostředí a zdraví člověka zajištěním efektivního systému sběru a využití nepotřebných mobilních telefonů. Průzkumy prokazují, že se v českých domácnostech nachází okolo 12 miliónů kusů odložených a nepotřebných mobilů. Tento fakt představuje skrytou, a přitom významnou environmentální zátěž, kterou se snažíme naší činností snižovat. Udržitelnost doplňujeme také sociálním přesahem a podporujeme dobročinnost, spolupráci s charitativními organizacemi i zaměstnávání osob hendikepovaných nebo na pracovním trhu jinak znevýhodněných.

Do sběru nevyužitých mobilů se s námi zapojují malé i velké firmy, školy, knihovny, města, obce a jednotliví občané. Velmi bezpečné řešení sběru na veřejných místech nám však dosud scházelo, proto jsme se pokusili o získání finanční podpory na jeho realizaci. V grantovém řízení Magistrátu hlavního města Prahy jsme uspěli a získali tak podporu ve výši 200 tisíc korun na vývoj nových sběrných nádob.

Díky dotační podpoře Hlavního města Prahy jsme se mohli soustředit na detailní specifikaci nových sběrných nádob. Mezi hlavními požadavky nechybělo zabezpečení proti vykrádání, výrobní využití recyklovaných materiálů a reprezentativní vzhled. V kombinaci s chytrými senzory pro hlídání bezpečnosti a naplněnosti se rýsovali představy dokonalé sběrné nádoby.

Inspirace u našeho partnera

Inspirací nám byl náš dlouholetý partner, kolektivní systém Asekol, který spolupracuje s firmou Sensoneo zajišťující chytrá řešení pro logistiku a bezpečnost. Společnost Asekol využívá propracovaný, logistický a objednávkový systém provázaný s přepravci a sledování procesů prostřednictvím aplikace, což usnadňuje spolupráci mezi zaměstnanci i partnery v kanceláři a terénu. Efektivní procesy a systémovost také napomáhá k nadstandardní péči o klienty. Součástí chytrého řešení, jež Asekol využívá v rámci známých Červených kontejnerů jsou právě i senzory naplněnosti a teploty od společnosti Sensoneo.

V tomto ohledu jsme se vydali po stopách našeho partnera a také jsme oslovili společnost Sensoneo. Senzor naplněnosti v kombinaci se senzorem teploty a technicko – logistické řešení, to vše splňovalo naše požadavky.

Výroba nové nádoby

Další kroky nás vedly k firmám zabývajícím se výrobou sběrných nádob. Technologie tisku na 3D tiskárnách se stala zajímavou výzvou. Z výběru jsme upřednostnili malou firmu o týmu dvou lidí, bratrů, nadšenců a srdcařů. Firma Horákovic 3D studio nabízí kromě 3D tisku také tvorbu digitálního modelu podle předlohy, originální Home Design a inovativní produkty nebo marketingově pojatou individuální výrobu pro firmy.

Podoby sběrných nádob

Vývoj prvního prototypu nové sběrné nádoby probíhal ve studiu Horákovic po dobu jednoho měsíce a výsledek splnil všechna naše očekávání. Pevný kovový rám s otočným vyhazovacím systémem zabraňuje nenechavým rukám v zasahování do obsahu nádoby. Použitý recyklovaný materiál z PET lahví přivedl na světlo světa udržitelný a funkční produkt. Stabilita sběrné nádoby zajišťuje bezpečné používání. Nadčasový originální vzhled a barvy Remobilu pak celý výsledek ještě povyšují.

první prototyp z 3D tisku

Druhým prototypem této chytré sběrné nádoby jsme odstartovali spolupráci se společností T-Mobile. Nádobu jsme nechali vyrobit barvách magenta, s logem společnosti, držákem na tablet a nouzovým otvorem, aby se na prodejně T-Mobile, Magenta Experience Center, ARKÁDY PANKRÁC, Na Pankráci 86, 140 00 Praha vyjímala a plnila potřebné požadavky osvěty o recyklaci mobilů prostřednictvím promítání informací na tabletu. Nádoba tak zákazníkům i zaměstnancům nabízí příležitost nevyužité mobily odložit a pomoci přírodě i Jedličkově ústavu a školám.

T-mobile box

Třetí smart nádobou se stal náš již dříve známý sběrný tubus. S aktuálními vylepšeními jsme jej umístili na pobočku T-Mobile, Tomíčkova 2144/1, 148 00 Praha 4 – Chodov. Dřevěné části sběrného tubusu jsou vyrobeny ze starých palet, tedy opět není opomenuta udržitelná výroba za použití recyklovaných materiálů. Výrobu nádoby a její kompletaci s extrudovanou trubkou nám zajišťuje chráněná truhlářská dílna Hobline při společnosti Bona o.p.s. V chráněné dílně se v posledních měsících pracovalo na zdokonalení jeho stability a bezpečnostních prvků. Podstava je stabilnější, širší, opatřena závažím a šroubovacími nožkami. Víko doplňuje zabezpečený vhozový otvor a očko na zámek. Pod vylepšený design patří systém spojení bez lepení i uzamykání nádoby bez horního zámku. Ochrana nádoby i vhazovaných mobilů v části jejich dopadu. V neposlední řadě pak osazení senzorem pro povýšení nádoby na chytrou.

Třetí smart nádoba

Čtvrtou sběrnou nádobou se stala zmenšená verze prvního prototypu tubusu z 3D tiskárny. Splňuje stejná kritéria vzhledu, bezpečnosti, udržitelnosti a chytrého řešení. Svou velikostí dosahuje třetiny výšky prvního prototypu.

Čtvrtá sběrná nádoba

Pátá sběrná nádoba právě vzniká opět 3D tiskem z recyklovaných PET láhví v barvách Remobilu. Její podoba se podstatně liší od všech předchozích. Jedná se o tvar kvádru, rozměry vhodný pro transport vložením do našeho standardního kartonového sběrného boxu. Základem je zabezpečený otvor, snadná manipulace a vizibilita. Nádoba může být opatřena senzorem a nehořlavou vložkou (lipo safe bag).

Pátá sběrná nádoba

Řešení pro veřejné pobočky prodejen

Přínosné využití nových sběrných nádob shledáváme především na veřejných sběrných místech v interiérech. Z nejvhodnějších partnerů pro umístění těchto smart boxů vnímáme například úřady městských částí, obecní úřady, pobočky prodejen obchodních řetězců nebo operátorů. Velkým přínosem sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů prostřednictvím těchto sběrných nádob je vysoké zabezpečení obsahu proti krádežím, bezpečnost proti zahoření, stabilita, moderní design a v neposlední řadě dálkové sledování naplněnosti nádob, čímž klientovi usnadňujeme proces logistiky a přenášíme jej zcela do naší režie.