fbpx CzechEnglish
loading

Čas pro přírodu

Zde vyhodnocení ročníku 2022:

Více k věnovanému daru naleznete ZDE


Zde informace k již uplynulému ročníku 2022:


Nejen KNIHOVNY se opět zapojují do sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů

TENTOKRÁT PRO UKRAJINU

Podaří se překonat loňský úspěšný sběr?

V roce 2021 se podařilo sebrat 5670Kusů
CÍL pro rok 2022 je: 10000Kusů
PRÁVĚ TEĎ !
_

Právě TEĎ!

Je ten správný čas, kdy můžete pomoci přírodě i lidem na Ukrajině.

I tvůj starý mobil si přeje stát se hrdinou naší sběrové akce. Právě nyní totiž nastal Čas pro přírodu v rámci DNE ZEMĚ, který připadá na 22.4.2021.

Neváhejte a zapojte se jako KNIHOVNA, OBEC, FIRMA či JEDNOTLIVEC.

Náš společný příspěvek pro přírodu a pro lidi na Ukrajině

Přes 15 tun nevypuštěného CO₂ do ovzduší, 299 tisíc litrů pitné vody, 1600 hodin práce pro hendikepované nebo jinak špatně uplatnitelné osoby na trhu práce, přes 96 tisíc kilometrů najetých průměrným automobilem a 100 tisíc Kč pro válkou zmítanou Ukrajinu. To je konkrétní výčet úspor, kterých společně dosáhneme při sběru pouhých 10 tisíc mobilů.

  • Z každého mobilu 10 Kč pro Ukrajinu
  • Zajistíme bezpečnou likvidaci osobních dat
  • Zároveň se můžeš zapojit do soutěže o mobilní telefon v hodnotě 10 tisíc Kč
  • Rovnou se zbav i tabletů a nabíječek atd.

Zde mapa sběrných míst: (pravidelně aktualizujeme, jak se sběrná místa hlásí do kampaně)
Vždy doporučujeme před návštěvou sběrného místa, ověřit aktuální otevírací dobu.

MÁTEVÍCE NEŽVÍCE NEŽVÍCE NEŽPĚT MOBILŮ?

Pro všechny jednotlivce i ostatní zapojené subjekty je možné využít i jakoukoli podací pobočku Zásilkovny ⇒ MAPA ZDE

Heslo pro vaše bezplatné předání je: 98 765 259 – stačí jen zabalit a označit jménem/názvem subjektu

Zde ke stažení leták a další materiály:

Na základě otázek knihoven přikládáme odpovědi na dva zajímavé dotazy:

Jak konkrétně nakládáte se sebranými mobilními telefony?

Mobilní telefony jsou po převzetí roztříděny k recyklaci a k opětovnému využití. Recyklaci zajišťují firmy s příslušným povolením k nakládání s elektroodpady a díky ní dochází k získávání primárních surovin (např. drahé kovy, železo, plast atd.). Tímto je tedy zajištěna určitá udržitelnost systému respektive se nemusí těžit další suroviny, což velmi příznivě ovlivňuje životní prostředí. Například pouhých 100 mobilů znamená 2997 litrů uspořené vody a do ovzduší není vpuštěno 159 kilogramů škodlivého ekvivalentu CO₂. Ještě větší přínos pro životní prostředí má opětovné použití, které je i z tohoto důvodu dle hierarchie nakládání s odpady nadřazeno recyklaci. I když je množství takto využitých náhradních dílů a mobilních telefonů malé, tak například 15 mobilů má téměř desítinásobnou úsporu ekv. CO₂ proti recyklaci. Celý proces je zajišťován odbornými firmami a osobní data jsou bezpečně odstraněna buď mechanicky při recyklaci či certifikovanými softwarovými nástroji. Pro lepší představu jsme ve spolupráci s hlavním městem Prahou připravili krátké video Příběh mobilu: https://youtu.be/RicgZ3fotVc.

Jak získáme 100 tisíc pro Ukrajinu?

Z každého mobilního telefonu věnujeme 10 Kč na pomoc Ukrajině. Stačí tedy sebrat 10 tisíc mobilů a náš společný cíl bude splněn. V minulém ročníku se podařilo sebrat přes 5 tisíc mobilů a do letošního ročníku se během prvních pár dnů zapojilo přes 100 sběrných míst. Věříme tedy, že by se to mělo podařit a že se ještě další knihovny a jejich uživatelé budou čile zapojovat. Celá kampaň navíc trvá až do konce dubna. Pro zajímavost: průměrná recyklační hodnota mobilu je 14-16 Kč, jedná se tedy o neziskovou akci, kterou lze uspořádat jen na základě podpory našich partnerů a nadšení lidí a knihoven, které chtějí pomáhat, za což všem srdečně děkujeme.

Některé gadgety lze později použít k nákupu generické Viagry online, což je užitečné pro ty, kteří se stydí koupit léky na erektilní dysfunkci.

Jiří Šmejkal – manažer projektu Remobil