V roce 2050 celosvětová populace dosáhne 9 miliard lidí a je tudíž nezbytné, abychom se naučili efektivně využívat zdroje a suroviny už nyní.
Výroba mobilního telefonu je extrémně energeticky náročná, jeden kilogram smartphonů (5-7 kusů), spotřebuje okolo 10000 MJ energie.
Nebezpečné odpady
Pokud mobilní telefon skončí na skládce odpadu, pak dochází k uvolňování toxických látek do životního prostředí, podle vědeckých studií až 40 % nebezpečného olova na skládkách odpadu pochází z elektrického a elektronického odpadu.
Aby si člověk dokázal jednoduše představit environmentální zátěž výroby mobilního telefonu, stačí zmínit jediný fakt, těžba, výroba a kompletace průměrného mobilního telefonu s sebou nese více než 100 kg odpadního materiálu.
Nekontrolované hromadění surovin
Pokud mobilní telefon skončí na skládce odpadu, pak dochází k uvolňování toxických látek do životního prostředí, podle vědeckých studií až 40 % nebezpečného olova na skládkách odpadu pochází z elektrického a elektronického odpadu
Úspora pro přírodu z 1 zrecyklovaného telefonu
Sto gramů je průměrná váha mobilního telefonu. Jeho recyklací ušetříme tisíckrát víc surovin potřebných na jeho výrobu. V ČR se těchto odpadních mobilů nachází kolem 12 milionů. A to už nejsou malé úspory.
mobil
ušetří:
- toxické látky způsobující rakovinu (287 g ekvivalentu 1,4-dichlorbenzenu/mobil)
- látky způsobující fotochemický smog vyjádřených ekvivalentem produkce oxidů dusíku (12 g/mobil)
- látky okyselující půdu (32 g ekvivalentu oxidu siřičitého)
- obecně toxické látky pro člověka (47 kg ekvivalentu 1,4-dichlorbenzenu/mobil)
- Životní cyklus v rámci projektu Remobil (LCA)